Klimatyzacja na poddaszu - jaką wybrać? Praktyczny poradnik

Poddasze ma swój niepowtarzalny klimat. Jednak za tym urokiem często kryją się niedogodności, które trudno zignorować. To właśnie ta część domu najbardziej odczuwa zmiany pogody. Latem potrafi stać się prawdziwą sauną, a zimą błyskawicznie się wychładza, tworząc warunki dalekie od komfortowych. Utrzymanie stałej, przyjemnej temperatury bywa tu nie lada wyzwaniem, znacznie większym niż na niższych kondygnacjach. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jaka klimatyzacja na poddasze będzie odpowiednia? Czy to się opłaca? I gdzie najlepiej zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
Montaż klimatyzacji na poddaszu - jakie urządzenie wybrać?
Dobór klimatyzacji na poddasze na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny. Na szczęście dostępne dziś rozwiązania pozwalają skutecznie zadbać o komfort w tej części domu.
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split, czyli zestaw z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Jest sprawdzony, energooszczędny i cichy. Świetnie radzi sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w całym domu. Kluczowe będzie tutaj dobre zaplanowanie miejsca na jednostkę zewnętrzną i zamontowanie klimatyzacji na dachu lub elewacji bądź rozważenie montażu klimatyzatora na balkonie. Jeśli całe poddasze jest zagospodarowane jako część mieszkalna, dobrą opcją będzie tutaj klimatyzator multisplit - pozwala on podłączyć kilka jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej. To wygodne rozwiązanie, bo umożliwia indywidualne ustawienie temperatury w każdym pomieszczeniu, a przy okazji oszczędza miejsce na zewnątrz budynku. Z kolei w większych przestrzeniach – np. biurach czy dużych domach – świetnie sprawdzają się klimatyzatory konsolowe. To urządzenia dedykowane do przestrzeni, gdzie trudno o montaż klasycznej jednostki ściennej. Konsola może być zainstalowana nisko, np. pod oknem, dzięki czemu idealnie wpisuje się w nietypową architekturę poddasza i skutecznie zapewnia komfort termiczny.
A co z klimatyzatorem przenośnym? To raczej rozwiązanie awaryjne. Może dać chwilową ulgę w czasie największych upałów, ale na dłuższą metę jest mało wydajny i nie zapewni komfortu na co dzień - zwłaszcza na poddaszu.


Klimatyzacja z funkcją grzania - czy to rozwiązanie sprawdzi się na poddaszu?
Zdecydowanie tak. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów split oferuje funkcję grzania, która świetnie sprawdza się w okresach przejściowych (wiosna, jesień). To rewelacyjne uzupełnienie tradycyjnego systemu ogrzewania w pomieszczeniach. Jeśli rano chcesz szybko dogrzać pokój dziecięcy przed szkołą lub podnieść temperaturę w sypialni, gdy szykujesz się do pracy - klimatyzator z funkcją grzania zadziała szybciej niż klasyczny grzejnik.
Daj sobie oddech w upalne dni i ogrzej się, gdy niespodziewanie zrobi się chłodno!
Czy wiesz, że klimatyzacja to coraz częstszy wybór również do mieszkań na poddaszu? Nie tylko poprawia komfort codziennego życia, ale też wpływa na realną wartość nieruchomości. Decydując się na montaż klimatyzacji na poddaszu ze skosami, warto postawić na sprawdzony system split lub multisplit, przemyśleć lokalizację jednostki zewnętrznej i rozważyć funkcję grzania. Możesz także wybrać urządzenie, jakim jest klimatyzacja kanałowa na poddasze, jeśli dysponujesz większym metrażem. Przenośne klimatyzatory? Tylko doraźnie. Dobrze dobrany klimatyzator zapewni ulgę w upalne dni i przyjemne ciepło, gdy temperatury spadną - a poddasze stanie się w pełni funkcjonalną, przyjazną przestrzenią. Sprawdź, jak przyjemne może być życie dzięki nowoczesnym klimatyzatorom od TECHNAB!
FAQ:
-
Ile kosztuje klimatyzacja na poddaszu?
Cena zależy od rodzaju urządzenia, mocy chłodniczej i stopnia skomplikowania montażu. Średnio za klimatyzator typu split z montażem na poddaszu zapłacisz od 5 000 do 9 000 zł. W przypadku systemu multisplit – koszt może wzrosnąć do 12 000 zł i więcej.
-
Czy klimatyzacja może być na poddaszu?
Tak, klimatyzacja może być z powodzeniem montowana na poddaszu. To wręcz jedno z najlepszych rozwiązań, aby skutecznie obniżyć lub podnieść temperaturę w tym miejscu - szczególnie przy użyciu systemów split lub multisplit.